Canvis Normatius

Fires de dansa ChinaSPAF i APAP NYC 2027: 70.000 € per a empreses espanyoles del sector

E
Equipo Editorial CambiosLegales
27 d’oct. 2026 5 min 0 visites

Dades clau

NormativaResolució de 20 d'octubre de 2026, de la Subsecretaria (Conveni DGAEM–ICEX per a ChinaSPAF i APAP NYC 2027)
Publicació BOE27 d'octubre de 2026
Entrada en vigor27 d'octubre de 2026
AfectatsEmpreses i professionals espanyols del sector de la dansa amb projecció internacional
CategoriaCanvis Normatius
Pressupost total70.000 €
Aportació DGAEM40.000 €
Aportació ICEX30.000 €
Fires cobertesChinaSPAF (Xangai) i APAP NYC (Nova York), edicions 2027
Anàlisi d'impacte reservada per a subscriptors
L'anàlisi detallada de l'impacte d'aquesta normativa està disponible amb els plans PRO i Business. Accedeix al contingut complet i rep alertes personalitzades.
Des de 9,99 €/mes · Cancel·la quan vulguis

Les companyies i professionals espanyols de la dansa tenen una oportunitat concreta d'internacionalització el 2027: l'Estat destina 70.000 € per finançar la presència espanyola a ChinaSPAF (Xangai) i APAP NYC (Nova York), dos dels mercats d'arts escèniques més importants del món. El marc legal que ho fa possible és la Resolució de 20 d'octubre de 2026, publicada al BOE el 27 d'octubre de 2026, que recull el conveni signat entre el Ministeri de Cultura —a través de la Direcció General d'Arts Escèniques i Música (DGAEM)— i ICEX Espanya Exportació i Inversions.

No és una convocatòria de subvencions directes: és un programa de participació institucional en fires, amb selecció de professionals gestionada per la DGAEM. Qui no es mogui ara, queda fora.

70.000 €
Pressupost total del conveni DGAEM–ICEX 2027
40.000 €
Aportació de la DGAEM (Ministeri de Cultura)
30.000 €
Aportació d'ICEX Espanya Exportació i Inversions
2 fires
ChinaSPAF (Xangai) + APAP NYC (Nova York)

Què estableix aquesta normativa?

El conveni defineix amb precisió què fa cada institució i com s'executa la despesa:

InstitucióResponsabilitatsAportació
DGAEM (Ministeri de Cultura)Selecció de professionals i companyies participants; coordinació de la promoció cultural espanyola40.000 €
ICEX Espanya Exportació i InversionsContractació d'espais a les fires; coordinació general logística i operativa30.000 €

Els pagaments es realitzaran en dues fases, vinculades a la justificació d'activitats. Això significa que els fons no es liberen de cop: cada tram està condicionat a acreditar que les activitats previstes s'han executat correctament.

El conveni incorpora a més compromisos explícits en tres àrees transversals:

  • Sostenibilitat: les actuacions han de respectar criteris medioambientals.
  • Igualtat de gènere: s'exigeix integrar la perspectiva de gènere en la selecció i promoció.
  • Inclusió social: es contempla la participació de perfils amb diversitat funcional o altres situacions de vulnerabilitat.

Impacte econòmic i operatiu

Per a una empresa o companyia de dansa, participar a ChinaSPAF o APAP NYC per compte propi suposa costos de desenes de milers d'euros (desplaçaments intercontinentals, allotjament, espai a fira, materials promocionals). El conveni cobreix aquests costos de forma institucional, la qual cosa converteix la participació en una oportunitat d'internacionalització amb cost directe molt reduït per al participant seleccionat.

El repartiment del pressupost reflecteix la lògica operativa: ICEX assumeix el 43% del total (30.000 €) per a la contractació d'espais i logística, mentre que la DGAEM aporta el 57% (40.000 €) per a la selecció i promoció cultural. Ambdues institucions treballen de forma coordinada, la qual cosa redueix la càrrega administrativa per a les empreses participants.

El pagament en dues fases vinculades a justificació implica que les empreses seleccionades hauran d'estar preparades per aportar documentació acreditativa de la seva participació en cada tram del programa.

A qui afecta?

  • Companyies de dansa espanyoles amb repertori exportable i projecció internacional.
  • Productors i managers d'arts escèniques especialitzats en dansa.
  • Agents i distribuidors d'espectacles de dansa que operin en mercats asiàtics o nord-americans.
  • Professionals independents del sector (coreògrafs, directors artístics) amb interès en els mercats de Xina o EE.UU.
  • Associacions i plataformes del sector de les arts escèniques que actuïn com a interlocutors amb la DGAEM.

Exemple pràctic

Una companyia de dansa contemporània amb seu a Madrid vol explorar el mercat asiàtic. Participar a ChinaSPAF (Xangai) de forma autònoma li costaría entre vols, allotjament, espai a fira i materials una inversió estimada de 15.000–25.000 € per edició, assumida íntegrament per la companyia.

Gràcies al conveni DGAEM–ICEX, si la companyia és seleccionada per la DGAEM, ICEX contracta l'espai a fira i coordina la logística general amb càrrec als 30.000 € que aporta. La companyia accedeix a un escaparate internacional de primer nivell amb un cost directe molt inferior, i amb el recolzament institucional del pavelló espanyol. A canvi, ha de complir els criteris de selecció de la DGAEM (inclosos els compromisos de sostenibilitat, igualtat i inclusió) i justificar la seva participació en les dues fases de pagament previstes.

Necessites fer seguiment d'aquesta i altres normatives?

Consulta el detall complet a CambiosLegales

Què han de fer les empreses ara?

  1. Contactar amb la DGAEM per conèixer els criteris i terminis de selecció de professionals per a ChinaSPAF i APAP NYC 2027. La selecció és competència exclusiva de la Direcció General d'Arts Escèniques i Música.
  2. Revisar el perfil de la companyia en relació amb els compromisos del conveni: sostenibilitat, igualtat de gènere i inclusió social. Aquests criteris formen part del procés de selecció.
  3. Contactar amb ICEX per entendre què cobreix la coordinació logística i què ha d'aportar cada participant (materials, presència, documentació).
  4. Preparar la documentació de justificació des de l'inici, ja que els pagaments es realitzen en dues fases vinculades a l'acreditació d'activitats.
  5. Consultar la resolució completa al BOE per conèixer les condicions exactes del conveni i els compromisos adquirits per cada part.

Preguntes freqüents

Quants diners hi ha disponibles per a la participació espanyola a ChinaSPAF i APAP NYC 2027?

El pressupost total del conveni és de 70.000 €: 40.000 € aportats per la DGAEM (Ministeri de Cultura) i 30.000 € aportats per ICEX Espanya Exportació i Inversions. No es tracta d'una subvenció directa a empreses, sinó de finançament institucional per cobrir espais a fira, logística i promoció cultural.

Com pot una companyia de dansa espanyola participar en aquestes fires internacionals?

Les empreses i professionals interessats han de coordinar-se amb la DGAEM, que és la responsable de la selecció de participants, i amb ICEX, que gestiona la contractació d'espais i la coordinació general. No existeix una convocatòria pública oberta a l'ús: l'accés passa pel contacte directe amb ambdues institucions.

Quines fires cobreix aquest conveni i on es celebren?

El conveni cobreix dues fires internacionals en les seves edicions de 2027: ChinaSPAF, celebrada a Xangai (Xina), i APAP NYC, celebrada a Nova York (Estats Units). Ambdues són fires de referència mundial per al sector de les arts escèniques i la dansa.

Quan entra en vigor aquest conveni?

El conveni va entrar en vigor el mateix dia de la seva publicació al BOE: el 27 d'octubre de 2026. Les gestions per participar a les fires de 2027 han de començar com més aviat millor, donat que els processos de selecció i coordinació requereixen temps.

Quins compromisos han d'assumir les empreses participants?

A més dels requisits de selecció artística i professional, el conveni exigeix el compliment de compromisos de sostenibilitat medioambiental, igualtat de gènere i inclusió social. Així mateix, els participants hauran d'estar preparats per justificar la seva activitat en les dues fases de pagament previstes en el conveni.

Font oficial

Consultar normativa completa a font oficial

Avís: Aquest article té caràcter merament informatiu i no constitueix assessorament legal. Per a decisions específiques, consulta a un professional qualificat. Font: https://www.boe.es/diario_boe/txt.php?id=BOE-A-2026-22506



Compartir:
E
Equipo Editorial CambiosLegales

El equipo editorial de CambiosLegales analiza diariamente los cambios normativos que afectan a empresas y autónomos en España, ofreciendo análisis pro...

Comentaris

No hi ha comentaris encara. Sigues el primer a comentar!

Deixa un comentari
Activar alertes

Falta poc per enviar-ho